Warto przeczytać

Tutaj będziemy zamieszczać wiadomości, odsyłacze do ciekawych źródeł internetowych związanych z tematyką konferencji. Zapraszamy do częstych odwiedzin tej strony!


Rynek pracy artystów i twórców w Polsce (red. Dorota Ilczuk) to raport z badań przeprowadzonych w 2013 r. Badania obejmowały wiele grup artystów, nie tylko muzyków, ale w raporcie znajdziemy wiele ciekawych i ważnych informacji odnoszących się do sytuacji zawodowych muzyków.

Na stronach internetowych jedynej w swoim rodzaju publikacji Rady Europy, Compendium. Cultural Policies Facts and Trends, możemy znaleźć informacje o statusie artysty w poszczególnych krajach europejskich - rozwiązaniach prawnych dotyczących ubezpieczenia społecznego, prawa pracy, udogodnień podatkowych dla artystów itd.

Dwa lata temu w wielu dziennikach i portalach internetowych publikowano doniesienia o niecodziennym stanowisku pracy dla absolwenta studiów muzycznych.  Czy warto podjąć taką pracę?

Problematyka zdrowotna zawodu muzyka omawiana jest w artykule Jerzego Łysińskiego zamieszczonym na stronach Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych.

Książka "Traumberuf Musiker?” (Schott Music 2010) autorstwa Magdaleny Bork to jedna z nielicznych publikacji naukowych dotyczących kompetencji zawodowych muzyków. 

Być może chcielibyście dowiedzieć się czegoś na temat zarobków muzyków w USA? Centrum Rozwoju Zawodowego prestiżowego Berklee College of Music przygotowało i opublikowało interesujący przewodnik „Music Careers in Dollars and Cents”

Kompozytorzy otrzymują za swoją pracę znacznie niższe wynagrodzenia niż instrumentaliści czy dyrygenci. W artykule opublikowanym przez The Guardian znajdziemy odwołania do raportu z badań przeprowadzonych w 2014 r.

Chyba każdy zawodowy muzyk wie, jaki wpływ wywiera muzyka na człowieka. Ale czy określiłby to jako „masaż mózgu”? 

© Akademia Muzyczna w Krakowie 2014  
Ta strona używa ciasteczek. / This site uses cookies.